Blue Flower

Nieprawidłowo zbilansowana dieta ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Intensywny tryb życia, brak dbałości o zdrowe odżywianie, nieprzywiązywanie uwagi do tego, co jemy na co dzień jest zgubne w skutkach. Witaminy i minerały są niezbędne w codziennej diecie. Niestety bardzo często o tym zapominamy, ponieważ skutków niedoborów tych składników nie odczuwamy od razu. Brak odpowiedniej ilości witamin i minerałów w diecie przyczynia się do rozpoczęcia niepożądanych procesów, które jeśli nie zostaną przerwane na czas, mogą doprowadzić do rozwoju chorób, od błahych do potencjalnie zagrażających życiu.

Witaminy i minerały - niewiedza nie popłaca

Dbałość o wystarczającą ilości witamin i minerałów w codziennej diecie to podstawowe zadanie dla każdego, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Nie jest jednak proste, ponieważ wymaga dość rozległej wiedzy o zdrowym odżywianiu. Większość z nas wie wprawdzie, że dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy B, a odporność zapewnia odpowiednia dawka witaminy C, jednak to zdecydowanie za mało.

Sprawa wygląda podobnie, gdy mówimy o zapotrzebowaniu organizmu na minerały. Wiemy, że potas na wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku, oraz że żelazo jest nam potrzebne, aby nie doprowadzić do rozwoju anemii. Są to jednak wyłącznie podstawy, ponieważ witaminy i minerały to bardzo szeroki temat. 

Pomoc dietetyka w doborze suplementów

Jeśli jak dotąd nie interesowaliśmy się zdrowym odżywianiem i nie mamy dużego pojęcia o witaminach i minerałach, warto skorzystać z pomocy dietetyka lub zaczerpnąć informacji z zaufanych źródeł. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy i minerały to bardzo indywidualna kwestia i w dużym stopniu zależy od naszego trybu życia.

Dietetyk będzie w stanie wyjaśnić wszystkie zagadnienia związane z tematem suplementacji witamin i minerałów oraz na podstawie informacji o naszym trybie życia obliczy dokładne dzienne zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Na konsultację z dietetykiem powinniśmy się zdecydować zwłaszcza wtedy, kiedy mamy w planach rozpoczęcie treningów sportowych, zarówno aerobowych, jak i siłowych. 

Dbając o regularne dostarczanie organizmowi witamin i minerałów zyskujemy pewność, że zachowany kondycję i zdrowie na długo. Nasze zdrowie zależy ściśle od naszego sposobu odżywiania. Niedostateczna wiedza o prawidłowym żywieniu działa wyłącznie na naszą szkodę.