Blue Flower

Zespół urządzeń wykorzystywany do szybkiej komunikacji to tzw. systemy przyzywowe. Zazwyczaj są one instalowane w budynkach, gdzie wymagany jest podwyższony standard bezpieczeństwa. W większości branż jest to rozwiązanie nieobowiązkowe, jednak w niektórych prawo wymaga ich zainstalowania.

W jakich miejscach niezbędna jest instalacja systemu przywoławczego?

Systemy przyzywowe mają za zadanie informować o zagrożeniu różnorakiego rodzaju. Urządzenia przywoławcze zazwyczaj montuje się w budynkach, gdzie gromadzi się dużo ludzi, przede wszystkim szpitalach, ale również domach opieki. Również sądy i areszty korzystają czasami z takiego rozwiązania.

Systemy przywoławcze, mimo że nie obowiązkowe często instalowane są także w centrach handlowych czy hotelach. Podsumowując ich obecność jest pożądana w miejscach tłocznych, przez które przewija się dużo osób.

Zasada działania systemu przyzywowego

Budowa systemu przyzywowego jest zdecydowanie mało skomplikowana. Najprostszy składać się będzie z dwóch elementów. Pierwszy z nich to centralka, drugi natomiast urządzenia przywoławcze, zazwyczaj wyposażone w dwa przyciski. Przyciski pozwalają na wywołanie alarmu w określonych miejscach. Najczęściej stosowane systemy przywoławcze wykorzystują zamontowaną w budynkach sieć teleinformatyczną i określane są skrótem IP.

Jest również możliwe, żeby urządzania przywoławcze były obsługiwane drogą radiową. Ponieważ do jednej centralki podpiętych jest kilka urządzeń przywoławczych, zazwyczaj wyposażona jest ona w wyświetlacz, który pokazuje skąd dokładnie pochodzi sygnał. Systemy przywoławcze dobrze jest uwzględnić w projekcie budynku, ale można je domontować również później.

Czemu warto zainwestować w system przywoławczy?

Przyznać trzeba, że urządzenia przywoławcze zdecydowanie ułatwiają komunikację między miejscami położonymi nawet bardzo daleko od siebie. Przekłada się to na efektywność pracy odpowiednich służ oraz poprawia bezpieczeństwo obiektu oraz osób w nim przebywających. Systemy przywoławcze mają również pozytywny wpływ na komfort korzystania z budynku. Urządzenia przyzywowe to coś w co warto zainwestować w swoim biznesie.