Blue Flower

Fotelik do jazdy tyłem i przodem

Ważne jest to, by rodzice zawsze odpowiedzialnie podchodzili do tego, jak przewożą swoje dzieci. Przecież wpływa to na ich bezpieczeństwo, a także stan zdrowia czy życia. Dlatego zawsze należy odpowiednio dobrać fotelik samochodowy do malucha, jego wieku i wzrostu. Jak zatem to wygląda prawnie?

 

Jazda w foteliku czy bez?

Jeszcze niedawno każde dziecko do 12 roku życia musiało jeździć w foteliku samochodowym. Obecnie jednak weszły w życie przepisy, w których najważniejszy jest wzrost dziecka. Zatem, gdy osiągnie granicę 150 cm może jeździć bez fotelika, a rodzice nie narażają się na otrzymanie mandatu.

Foteliki przodem i tyłem do kierunku jazdy

Kolejną kwestią jest fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy. Kiedy dziecko może jeździć tyłem? Okazuje się, że z pewnością nie od samego początku, gdyż może to szkodzić jego zdrowiu i życiu. Tak do 15 miesiąca życia maluch ma dosyć słabo rozwinięty kościec i mięśnie. Zatem, gdyby doszło do wypadku, mogłoby mu to zaszkodzić, jeśli jechałby przodem do kierunku jazdy. Jazda tyłem sprawia, że w razie kolizji ciało zostaje dociśnięte do oparcia, więc kark i szyja są mniej obciążone, a dziecko bezpieczniejsze.

Warto także sprawdzić foteliki RWF do 4 roku życia. Dzięki temu można zmniejszyć skutki hamowania czy kolizji. Jednak obecnie prawo nie nakazuje używania ich. Może to być jednak dobra praktyka, która zapewni większe bezpieczeństwo dziecku. A od 4 roku życia można sadzać dziecko przodem.

 

Wybór odpowiedniego fotelika

Jeśli zatem planujemy kupić w końcu idealny fotelik przodem i tyłem do kierunku jazdy, to warto zwrócić uwagę na parę kwestii, dzięki którym dopasujemy produkt do swoich potrzeb:

  • Rodzaj wyściółki – musi być miękka i przyjemna w dotyku
  • Pasy – powinny posiadać dodatkowe osłonki
  • Mechanizm zapinania – wymaga dodatkowego zabezpieczenia, by zbyt łatwo się nie rozpinały, gdyż dzieci mają tendencję do szybkiej nauki rozpinania pasów.
  • Dopasowanie do samochodu – konieczne jest dopasowanie go do konkretnego samochodu, dzięki czemu będzie stabilnie zamontowany i zwiększy bezpieczeństwo malucha.
  • Tapicerka – łatwa do demontażu oraz wyprania w pralce