Blue Flower

Wielkimi krokami zbliża się lato a wraz z nim czas urlopów. Jednym z ulubionych sportów wodnych i najczęściej uprawianych w naszym kraju jest żeglarstwo. Każdego roku przybywa grupa osób posiadających patent żeglarski. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czym jest ten dokument i w jaki sposób go zdobyć, to zapraszam do dalszej części artykułu.

Co to jest patent żeglarski?

Jeżeli planujemy żeglować to patent jest konieczny. Jest to dokument państwowy, który zdobywamy podczas egzamin. Patent żeglarza jest również potrzebny do wypożyczenia żaglówki. Aby uzyskać patent żeglarza należy skończyć kurs i zdać egzamin. Obecnie w prawie obowiązują trzy różne stopnie żeglarskie. Jest to żeglarz jachtowy, sternik jachtowy morski oraz kapitan jachtowy. Na dwa pierwsze patenty wymagany jest zdanie egzaminu, ostatni z nich nabywa się wraz z doświadczeniem na podstawie stażu.

Kursy żeglarskie i ich rodzaje

Patent żeglarski wiele osób decyduję się zdobyć podczas kursów organizowanych wyjazdowy. Dużą popularnością cieszą się szkolenia żeglarskie, które organizowane są w znanych kurortach i miejscowościach. Biorąc udział w takim kursie możemy połączyć nauka żeglowania wraz z przyjętą wypoczynkiem.

Drugim rodzajem kursów są organizowane kursy żeglarskie w formie rejsu. Tak uprowadzony kurs najlepiej przygotuje do egzaminu pozwalającego zdobyć patent żeglarza jachtowego. Szkolenie podczas rejsu również znacznie ułatwi nam pływanie w przyszłości. Jeżeli zdecydujemy się na kurs, to najlepiej żeby odbywał się on na wodach gdzie będziemy zdawać egzamin. Wówczas wiele miejsc będziemy znać i nic nie powinno nas zaskoczyć.

Tak więc na zakończenie podsumowując. Każda osoba chcąca legalnie pływać jednostkami dłuższy niż 7,5 m powinna posiadać odpowiednie do tego uprawnienia. Dzięki temu dokumentowi wstaję otworem przed nami akweny nie tylko w Polsce.

Prawo dopuszcza podejście do egzaminu bez skończonego kursu. Trudno jednak sobie wyobrazić sytuację, aby ktoś zdał ten egzamin bez doświadczenia zdobytego podczas żeglowania. Pozostaje tylko znaleźć odpowiednią szkoły organizujące kursy i zdobyć patent żeglarski. Powodzenia i samych pomyślnych wiatrów w przyszłości.